نخستین نشست پاسداشت زبان تاتی(1)

[
]

نخستین نشست پاسداشت زبان تاتی(2)

[
]

نخستین نشست پاسداشت زبان تاتی(3)

[
]
-

باسمه تعالی

با صلوات بر حضرت محمد و خاندان پاک و مطهر آن حضرت، پنجشنبه مورخ 12 مهر 1397 در منزل استاد عباس رحمانی(تات) نخستین نشست پاسداشت زبان تاتی با حضور اساتید، نویسندگان، پژوهشگران، شعرا و ادب دوستان و اهل فرهنگ برگزار گردید.

در این مراسم علاوه بر سخنرانی چند تن از اساتید و صاحب نظران استاد عباس رحمانی(تات) به معرفی آثار و نویسندگان حوزه زبان تاتی پرداختند. و یاد تمام اساتید و پژوهشگران تاتی داخل و خارج از کشور را گرامی داشتند.این استاد تات پژوه ضمن معرفی آثار اساتید هنینگ و احسان یارشاطر _دو استاد پژوهنده و صاحب نظر حوزه زبان تاتی_ به لزوم ایجاد موزه مرکزی آثار تاتی تاکید نمودند و یکی از راه های پیشگیری نابودی زبان تاتی را تاسیس مرکز اسناد تات شناسی در منطقه عنوان کرد. چاشنی این نشست مرثیه خوانی تاتی آقای سعید رحمانی، شعر خوانی اقای امیر ابراهیمی همراه با نی نوازی و اجرای موسیقی استاد بهمن رحمانی به همراه تنبک نوازی آقای سهند رحمانی بود. در زیر به صورت مختصر به سخنرانی اساتید گرامی اشاره می کنیم.

در ابتدا استاد بهمن رحمانی نویسنده کتاب "تاریخ و فرهنگ تات"  ضمن تشکر از آقای عباس رحمانی(تات) بابت برگزاری این نشست به لزوم توجه هرچه بیش تر به زبان تاتی اشاره کرد. استاد رحمانی سه راه برای گسترش زبان تاتی برشمرند که به ترتیب آشنا می شویم:


1-حرکت وطن پرستانه و دلسوزانه صاحب مقامان تات زبان به تاتی در هر پست و مقامی

2-حرکت و فعالیت مردم تحصیل کرده، با سواد و اهل قلم برای زبان تاتی در عرصه های مختلف به خصوص زندگی شخصی و فضای مجازی

3-تلاش عامه مردم در حفظ این میراث گران بها با تولیدات فرهنگی نظیر: سرودن اشعار، لالایی ها و قصه و داستان

این استاد تات پژوه مهم ترین راه برای جلوگیری از زوال زبان تاتی اتحاد تات زبانان در زبان تاتی با محور قرار دادن گویش تاتی تاکستان عنوان کرد که دلیل آن را بروز بودن و ساده بودن این گویش دانست. استاد رحمانی تاکید کردند که باید در قبال زبان تاتی غیرت داشت و با فرزند خود نیز تاتی صحبت کنیم. این استاد در خاتمه سخانش چندین پیشنهاد برای پیشگری از نابودی زبان برشمرند که در اینجا به برخی از اینها اشاره می کنیم:

1-تلاش برای حفظ بقای این زبان

2-استفاده فرهنگستان ادب فارسی از واژه های بومی و محلی اقوام ایرانی به خصوص تاتی

3-تولید کتاب و اسناد مکتوب

4-معرفی زبان تاتی به عنوان واحد درسی در منطقه

5-در نامگذاری از اسامی تاتی استفاده شود

6- داشتن سندیکا

6-برگزاری جلسات متعدد جهت برنامه ریزی برای حفظ این زبان 

سپس استاد علی محمد آقا علیخانی نویسنده کتاب" کوچه تاتی" گفت: در سه گام می توان جهت رشد و اتلای فرهنگ تاتی گام برداشت. تعداد کسانی که تاتی صحبت می کنند روز به روز در خال کاهش است. اگر بخواهیم به موضوع تات نگاه کنیم گام اول مسئله شناسی است که به شناخت آسیب ها می پردازد.

او گام دوم را ریشه یابی دانست و به موضوع چرا نباید زبان تاتی نابود شود پرداخت که آن را در سه حوزه بافتاری، ساختاری و رفتاری ریشه یابی کرد. او در عوامل بافتاری زمینه و محیطی که بر زبان تاتی حاکم است توجه کرد. او مورد بعد را ساختار شناسی دانست و توضیح داد: می توان در این بخش به تشکل ها و اجتماعات اشاره کرد که باید به طور وسیع انجام گیرد. مانند هیئت های مذهبی، ایجاد قوانین حمایتی در سطح کشور که به حفظ زبان تاتی کمک کند. استاد علیخانی این بخش(ساختاری) را به سان اسکلت هایی که کمک به ماندگاری فرهنگ دارند؛ دانست.

این پژوهنده تات عامل سوم را "رفتاری" دانست، که به امور فردی مربوط می شود و به نگاه ها و جهان بینی های افراد توجه دارد که باید در راستای احیای تاتی قرار داد.

استاد علیخانی سه عامل نابودی زبان را به شرح زیر مطرح کرد مطرح کرد:

1-اتخاذ روش انفعالی

2-انتقاد بدون پیشنهاد

3-انجام ندادن کارهای موثر

استاد علیخانی در خاتمه گفت: در مواجهه با نابودی زبان سه برخورد وجود:  

اول: برخورد افراطی است که اعتقاد به بی تاثیری فعالیت ها دارند،

دوم: برخورد تفریطی است که اعتقاد به تاثیر زیاد و محال بودن نابودی زبان دارند

سوم: واقع گرایی است که در این راستا چند پیشنهاد ارائه دادند:1-تولید محتوای مکتوب نظیر: کتاب، روزنامه، نمایش نامه، فهرست نامه و...، 2-تولید محتوای چند رسانه ای،3- برگزاری مراسم و جشنواره ها، 4-تمرکز بر سبد فرهنگی تات به جای زبان تاتی که تنوع بیش تر دارد و موثر تر است مانند: زبان، آداب و رسوم، لباس، بازی ها و... 5- برقراری ارتباط با نهاد بین المللی فرهنگی یونسکو

نشست با حضور استاد پدرام (شاعر و پژوهشگر تاتی) حال و هوای مخصوص به خود را گرفت استاد پدرام با ترسیم خطر شدید برای زبان تاتی از تمامی افراد دعوت به مشارکت جهت حفظ این میراث الهی داشتند  و خانواده ها را به بکارگیری فرهنگ تاتی توصیه کردند. ایشان در پایان سخنان خود شعری را از سروده های خود به عنوان حسن ختام کلام خویش به همگان تقدیم کردند.

در ادامه آقای صمدی (منش) در خصوص وجود مکانی ثابت برای نشست ها و اجتماعات تخصصی تات تاکید داشتند و از تمام پدران و مادران تات زبان درخواست کردند به فرهنگ تاتی اهمیت دهند و حتی در نامگذاری های فرزندان نیز این مهم را توجه کنند و او همچنین توصیه ای به اهل قلم نیز داشت و آن اهتمام به گرداوری نام های تاتی جهت نامگذاری فرزندان است.

در پایان استاد ایرج طاهریها ضمن جمع بندی سخنرانی های ارائه شده به لزوم همراهی برنامه ها ی گسترش زبان تاتی با سیاست های کلان حکومتی و به نوعی کمک رسانی به فرهنگ ملی با تولیدات مختلف پرداختند.

ضمن آرزوی موفقیت و موثر بودن این نشست ها و آرزوی توفیق روزافزون برای بانی این مراسم استاد عباس رحمانی(تات)

تهیه شده در کانون تات پژوهی انجمن علم فرهنگ // تهیه و تنظیم: محمد رحمانی

#انتهای پیام