تبلیغات
دانشگاه فرهنگیان قزوین

دانشگاه فرهنگیان قزوین
انجمن علم فرهنگ(تربیت معلم قزوین)  
- -
لینک دوستان
دانشگاه های استان قزوین
نشریات ادبیات فارسی


آنا:  فرید قدمی در پیشگفتار این کتاب درباره نسل بیت در ابتدای کتاب نوشته است:

« واژه بیت (Beat) را کروآک برای نخستین‌بار در اشاره به دوستان هم‌نسلش، همچون نیل کسدی، که شیوه زیستنی یکسره نامتعارف را برگزیده بودند و در خیابان‌ها و جاده‌ها پی خوش‌گذرانی خودشان بودند، به کار برد؛ اما پس از انتشار رمان «در جاده» این واژه دیگر به نام جاودانه نسلی بدل شد که با آثار رادیکال و نامتعارف‌شان تحولی بزرگ در ادبیات امریکا پدید آوردند.

آلن گینزبرگ در کنار ویلیام باروز و جک کروآک مثلث نسل بیت را تشکیل می‌دهد؛ نسلی که، گذشته از دستاورد عظیم ادبی‌اش، دست‌کم برای دو دهه تأثیر بسیاری بر فضای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی امریکا و حتا اروپا گذاشت. ویلیام باروز با رمان شگفت‌آورش «ناهار لخت» و آلن گینزبرگ با شعر شاهکار بلندش «زوزه» به همان شهرت و اعتباری رسیدند که کروآک با انتشار «در جاده» رسید. در کنار این سه، می‌شود از چهره‌های دیگر نسل بیت نیز حرف زد، که هرکدام‌شان حرف‌های تازه‌ای برای زدن داشتند: گری اسنایدر، پتر اورلوسکی، مایکل مک‌کلور، لارنس فرلینگتی، گریگوری کورسو، امیری باراکا، ریچارد براتیگان، نیل کسدی، و ...»

همچنین درباره آلن گینزبرگ نیز در این کتاب می‌خوانیم:

«آلن گینزبرگ در سوم ژوئن ۱۹۲۶ در نیوآرک ایالت نیوجرسی متولد شد. پدرش، لوئی گینزبرگ، شاعر و معلم بود، و مادرش، نائومی، از مهاجران روس با گرایشی کمونیستی، که تأثیر زیادی نیز بر فرزندش داشت؛ چه با گرایشات سیاسی‌اش، چه با جنون و مرگش در تیمارستان.

گینزبرگ در دوران دانشجویی‌اش در دانشگاه کلمبیا با لوشین کَر آشنا و به‌واسطه‌ی او با چهره‌های عاصی دیگری، که بعدها در کنارشان نسل بیت را تشکیل داد، آشنا شد: ویلیام باروز و جک کروآک. شهرت پس از انتشار شعر «زوزه» به سراغ گینزبرگ می‌آید؛ شعری بلند و شگفت که بین سال‌های 1955 و ۵۶ نوشته شده، و روایتی درخشان از زندگی «بهترین ذهن‌های نسل»ِ گینزبرگ است؛ زندگی «آن‌ها» که امریکا و جهان را طور دیگری می‌خواستند و تسلیم فرهنگ موجود نشدند.

مقولاتی که گینزبرگ در دهه‌ی ۱۹۵۰ در آثارش مطرح می‌کند، در دهه بعد به‌وضوح در سخنان و نوشته‌های هیپی‌ها و دانشجویان معترض امریکایی و اروپایی دیده می‌شود.

گینزبرگ بسیار از شهود شرقی، اسلام، آیین زرتشت، عرفان کابالا و ذن بودیسم تأثیر پذیرفت و تأثیر این آخری را آشکارا می‌توان در هایکوهایش پی گرفت.

گینزبرگ که از بزرگ‌ترین رهبران جنبش ضدفرهنگ و شورش‌های میِ ۱۹۶۸ در امریکا بود، در ششم آوریل ۱۹۹۷ درگذشت. بی‌گمان او بزرگ‌ترین میراث‌دار والت ویتمن و درخشان‌ترین چهره شعر امریکا در قرن بیستم بود.»

کتاب حاضر گزیده‌ای است از شعرهای آلن گینزبرگ، شامل هایکوها، جملات امریکایی و شعرهای دیگر.

فرید قدمی برای نخستین بار با انتشار شعر «زوزه» (۱۳۸۷) گینزبرگ را به ادبیات فارسی معرفی کرد و پس از آن نیز با انتشار «هایکوهای امریکایی» (۱۳۸۸) و رمان «ولگردهای دارما» (۱۳۹۲) از جک کروآک و «کریمس گردی: پیش‌نوشتارهای ناهار لخت» (۱۳۹۵) از ویلیام باروز ایرانیان را با نسل بیت آشنا کرد.

 
طبقه بندی: دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین، معرفی کتاب،
[ چهارشنبه 11 مرداد 1396 ] [ 13:19 ] [ سیده فهمیده مینویی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

انجمن علم فرهنگ دانشگاه فرهنگیان قزوین