تبلیغات
دانشگاه فرهنگیان قزوین

دانشگاه فرهنگیان قزوین
انجمن علم فرهنگ(تربیت معلم قزوین)  
- -
لینک دوستان
دانشگاه های استان قزوین
نشریات ادبیات فارسی


نویسنده: ویلیام گلسر؛ مترجم: دکتر علی صاحبی؛ سال انتشار: 1390؛ ناشر: انتشارات سایه سخن

در پیشگفتار مترجم این کتاب میخوانیم:

نام ویلیام گلسر روانپزشک نامی، با رواندرمانی و به ویژه "واقعیتدرمانی" به عنوان یک رویکرد آوانگارد در حوزه بیماریهای روانی همراه بوده و هست. از اینرو اگر به عنوان یک خواننده خارج از حوزه روانشناسی و روانپزشکی با کتابی روبرو شوید که در آن گلسر به عنوان یک نظریه پرداز حوزه بهداشت روانی در خصوص مدیریت نیروی انسانی صحبت میکند شاید عجیب به نظر آید اما درواقع اینگونه نیست. در این کتاب، گلسر به عنوان نظریهپرداز و واضع تئوری انتخاب در خصوص کاربست این نظریه در مدیریت نیروی انسانی، با دستاندرکاران حوزه مدیریت سخن میگوید. «تئوری انتخاب» درواقع روانشناسی کنترل درونی و روانشناسی مثبتگراست (نقطه مقابل روانشناسی کنترل بیرونی و روانشناسی مرضی

) که درنظر دارد زمینههای آموزش افراد را برای انتخابهای درست بهمنظور ارضای نیازهای خود به شیوهی مؤثر و مسئولانه فراهم کند.
به کارگیری تئوری انتخاب در مدیریت نیروی انسانی به عنوان یکی از روشهای مؤثر مدیریتی از ملاقات تصادفی گلسر و ادوارد دمینگ آغاز شده است. گلسر در یک سمینار، صحبتهای "دمینگ"، پدر مدیریت کیفی – که باعث تحول و شکوفایی صنعت ژاپن شد- را شنید و دریافت که دمینگ از مدیریتی صحبت میکند که وی در "تئوری انتخاب" به آن پرداخته است. پس از گفتوگوی این دو صاحبنظر با یکدیگر و انتشار کتابی مشترک، گلسر کاربستهای تئوری انتخاب را به قلمروی مدیریت نیز تعمیم داد. "تئوری انتخاب" توضیح میدهد که چرا یک کارمند با کیفیت کار میکند و دیگری بیدقت؟ چرا کارمندی دلسوزانه و در ساعات بیشتری کار میکند و دیگری فقط به کارت زدن در شرکت خود بسنده میکند؟ چرا شرکتی سوددهی دارد و دیگری ندارد؟ چرا در یک مؤسسه، کالا و یا خدمات با کیفیت عالی ارئه میشود و در مؤسسهی دیگر با کیفیت نازل؟ به اعتقاد گلسر آگاهی مدیر از تئوری انتخاب میتواند به او کمک کند تا نیروهای تحت مدیریت خود را بهتر هدایت کرده و به تولید و خدمات کیفی بهتری دست یابد.

اساس نظریه انتخاب تبیین علمی در مورد رفتار آدمی و چرایی و چگونگی آن است. بر اساس "تئوری انتخاب" آنچه از ما سر میزند رفتار است و رفتارهای ما معطوف به هدفی میباشد. ما هیچ رفتاری را بدون هدف انجام نمیدهیم. هدف چیست؟ هدف کوچکترین تا بزرگترین رفتارهای ما، ارضای پنج نیاز اساسی ماست. این پنج نیاز ژنتیک عبارتند از:

1-
نیاز به عشق و تعلق خاطر 2- نیاز به آزادی 3- نیاز به پیشرفت و قدرت 4- نیاز به تفریح 5- نیاز به زنده ماندن و بقا.

ما همواره برای ارضای یک یا چند نیاز از این نیازهای پنجگانه از درون برانگیخته میشویم و رفتار میکنیم. با آشنایی با تئوری انتخاب مشاور با مراجعین، روانپزشک با بیماران، مدیر با کارمندان، والدین با فرزندان و معلم با محصلین خود میتوانند ارتباط بهتری برقرار کنند و راههای بدیع و کارآمدتری را برای ارضای نیازهایشان به آنها ارائه کنند.

در این کتاب چگونگی به کارگیری تئوری انتخاب در قلمروی روابط مدیر و کارکنانش گام به گام نشان داده شده است. ترجمه و انتشار این کتاب با هدف ترویج "روانشناسی کنترل درونی" و تشویق مدیران به دست کشیدن از " روانشناسی سنتی کنترل بیرونی" انجام شده است. اگر این کتاب بتواند به سهم خود در کاهش مدیریت رئیس مآبانه و گسترش مدیریت راهبرانه در گسترهی فرهنگ و سنت مدیریت در کشور عزیزمان حتی به اندازهی یک گام مؤثر باشد، من و دیگر همکارانم در چاپ و نشر این کتاب احساس عمیق کامیابی و خرسندی خواهیم داشت.طبقه بندی: دانشگاه فرهنگیان قزوین، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین، معرفی کتاب، راهنمایی و مشاوره،
[ پنجشنبه 22 تیر 1396 ] [ 12:11 ] [ سیده فهمیده مینویی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

انجمن علم فرهنگ دانشگاه فرهنگیان قزوین