دپارتمان زبان و ادبیات فارسی شهرستان تاکستان
 
قالب وبلاگ
............................صفحه اصلی...................ورود...........عضویت............-- دانشگاه فرهنگیان قزوین کانال سروش کانال سروش کانال سروش کانال سروش
معرفی شهرستان البرز
شهرستان البرز با مساحت 481 کیلومتر مربع در سال 83 بعنوان چهارمین شهرستان استان قزوین تشکیل گردید . شهرصنعتی البرز در دهه چهل در راستای تحولات صنعتی کشور تاسیس و ایجاد پایگاه های تولیدی در نقاط مختلف آن نقطه عطفی در تاریخ حیات منطقه بود،که موجب بروز تحولات بسیاری گردید . سیل مهاجرت و جمعیت جویای کار ،بافت جمعیتی ، فرهنگی ، اقتصادی و حتی سیاسی منطقه را متحول نمود . دامنه مهاجرت پذیری شهرستان بر اساس آمارهای موجود متناسب با دوره های رکود یا رونق اقتصادی منطقه متغییر بوده اما در مجموع این شاخص در شهرستان البرز همواره عدد بالایی را نسبت به سایر نقاط کشور نشان داده است.

شهر الوند در یک نگاه

شهر الوند دومین شهر بزرگ استان قزوین در 14 کیلومتری جنوب شرقی شهر قزوین ، در اراضی رسوبی دشت قزوین ( اراضی درجه یک و درجه دو کشاورزی ) واقع شده و موقعیت آن 50 درجه و 30 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 12 دقیقه عرض شمالی است .

جمعیت :

براساس آخرین گزارش ارسالی سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، براساس نرخ رشد 5/2 درصدی در سال 84 جمعیت شهر الوند 80672 نفر اعلام شده است . همچنین طی استعلام فرمانداری البرز از مرکز آمار ایران ، آخرین رقم اعلام شده براساس نرخ رشد 5/2 درصدی در سال 84 ، 65100 نفر میباشد .

تقسیمات سیاسی- اداری:

شهر الوند در فاصله 14 کیلومتری جنوب شرقی شهر قزوین قرار دارد . موقعیت جغرافیایی آن 50 درجه و 30 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 12 دقیقه عرض شمالی است ارتفاع آن از سطح دریا 1235 می باشد . شهر الوند از نظر تقسیمات سیاسی و اداری جزو استان قزوین بوده و مرکز شهرستان البرز می باشد .

موقعیت طبیعی اقلیمی:

شهر الوند در مجاورت شهر صنعتی البرز شکل گرفته و خاستگاه آن روستای الوند ( واقع در جنوب غربی شهر فعلی ) می باشد . این شهر بدنبال احداث شهر صنعتی البرز و در مجاورت آن ، در اراضی درجه یک و دو کشاورزی دشت قزوین شکل گرفته است . از نظر اقلیمی دارای آب و هوای مدیترانه ( نیمه بیابانی ) با بارش متوسط سالانه 312 میلیمتر می باشد دمای شهر در طول سال معادل 13 درجه سانتی گراد است . جهت حرکت باد غالب که آزار دهنده است از جنوب شرقی و موسوم به باد راز یا شره می باشد که تؤام با خشکی هوا و افزایش دمای شهر می گردد . وجود 2 گسل اصلی در دو سمت شمال ( گسل قزوین ) با فاصله تقریبی 17 کیلومتری و جنوب ( گسل آبیک ) با فاصله 66 کیلومتری منطقه را آسیب پذیر نموده است .

حوزه نفوذ شهر:

حوزه نفوذ شهر به سبب قرارگیری آن در جوار قزوین از گستردگی چندانی برخوردار نیست و صرفاً آبادی هایی که جهت دسترسی به قزوین به ناچار از الوند عبور می کنند تحت تأثیر بیشتر شهر الوند قرار دارند . روستاهای نصرت آباد ، پیریوسفیان ، مشعلدار ، کمال آباد و تا حدودی حسن‌آباد کلج در حوزه نفوذ شهر الوند قرار دارند . به علاوه شهر صنعتی البرز و همچنین ناحیه صنعتی لیا در محدوده مستقیم شهر الوند واقع شده اند .


.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی متوسطه اول شهرستان تاکستان
علم فرهنگ
کد شاماد:
1-1-693734-64-0-4
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic